Windows Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 Windows Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Okunuyor Windows Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Son verilere göre dünya çapında bireysel kullanıcılar taradından en çok kullanılan işletim sistemi Microsoft Windows olduğu bir gerçektir. Ancak bu gerçek hakkında bilinenler aslında hiç bilindiği gibi olmayabiliyor.

1. Güncelleme Hizmetlerini Kapatmak Bilgisayarı Hızlandırmaz

Kimi kullanıcılar bilgisayarları hızlanması için bir takım özelliklerden feragat etmeye razı gelirler. Bazı hizmetlerin durdurulmasında bir sakınca olmasa da kesinlikle durdurulmaması gereken hizmetleri olduğu gerçeğini de unutmamalıyız. Windows Update hizmeti de bu özelliklerin başlıcalarındandır. Güncelleme hizmeti çalışmayan bilgisayar en başta yeni açığa çıkan güvenlik sorunlarına karşı korumasız kalacaktır. Sistem açıklarının giderilememesi yüzünden bir süre sonra yavaş çalışmaya başlayacaktır. Ayrıca takılan birçok donanımı kendiliğinden tanıyamayacak ve bilinmeyen donanımlar yüzünden fazla iş yükü ile ağırlaşacaktır.


2. Ne Kadar Fazla Donanım Olursa Aynı Oranda Hızlanma Olmaz

Bilgisayar hızını belirleyen faktörlerin en başında bileşenlerin birbirleriyle olan uyumu gelir. Bileşenler birbiriyle ne kadar uyumlu ise sistem o kadar stabil çalışır. Eski bir işlemci ile yeni nesil bir ekran kartını birlikte kullanılsa bile sistemin sağlayabileceği performans işlemcinin kapasitesiyle sınırlanır. Bu ve benzeri olaylar bilgisayarda darboğaz sorununa yol açar. Bileşenler arttıkça açılış süreleri de olumsuz etkilenir. Örneğin 40 çekirdek 2 x Intel Xeon CPU 8 x 16GB RAM 8 x 240GB Raid SSD’ye sahip bir sunucunun açılması yaklaşık 5 dakikayı bulmaktadır. Bunun sebebi sistemin açılışta bulundurduğu tüm donanımları kontrol etmesidir. Bu işlem kişisel bilgisayarlar için de geçerlidir.

3. Harici Diskleri Güvenli Çıkartma İşlemi Yapmak Zorunda Değilsiniz

Windows işletim sistemine bağlanılan bellekleri çıkartmadan önce güvenli kaldır seçeneğine tıklamak sadece bilgisayarda çalışan bir yazılımın diski kullanıp kullanmadığını denetleyerek veri kaybının önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu işlem sonucunda disk kullanılmadığı tespit edilmesi durumunda bellek bağlantısı kesilmektedir. Yine de mekanik disklerin bozulmasının önüne geçmek için bu işlemi uygulamakta fayda vardır. Çünkü mekanik disklerin içindeki diskleri okuyan kafanın okuma yazma işlemi haricinde disk üzerinde kalması kafanın hasar görmesine yol açması muhtemeldir.


4. Kişisel Bilgisayarlar Sürekli Açık Kalmamalıdır

Kullandığınız kişisel bilgisayarlar uzun süre kullanıldıktan sonra soğutucu fanların yetersiz kalması sonucu yavaşlar. Bu soruna çözüm olmak için bilgisayarın soğutma sistemini değiştirmek bile yeterli olmayabilir. Çünkü çalıştırılan görevler, hizmetler ve arka plan yazılımlarının kapanmaması da yavaşlamaya katkı sağlamaktadır.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle