WhatsApp’a Yaş Sınırı Geliyor !

 WhatsApp’a Yaş Sınırı Geliyor !
Okunuyor WhatsApp’a Yaş Sınırı Geliyor !

Dünya’da en çok kullanılan yaygınlaşmış bir mesaj uygulaması olan WhatsApp, Avrupa’daki kullanıcıları için 16 yaş sınırı getiriyor.Bu yaşın altındaki kullanıcılarına yasak getiren uygulama normalinde 13 yaş sınırını 3 yıl da arttırarak 16 yapıyor.Bunun tek nedeni ise 25 Mayıs’ta Avrupa genelinde yürürlüğe girecek olan veri gizlilik kanunları.

 

Bu uygulama bir sonraki güncellemede kullanıcı sözleşmesini kabul ettiğiniz takdirde(tabii ki uygulamayı kullanmanız için kabul etmeniz gerekli) size yaş sorgulaması yapılacaktır.Avrupa’nın dışındaki ülkelerde ise 13 yaş sınırı olarak uygulanacaktır.Bu uygulamanın ne kadar doğru olacağı tartışılır bi konu.Tabii bu yaş sınırını yanıltanlar olacağını düşünüyoruz 🙂 .

Bir çok belli başlı oyunlarda da yaş sınırı bulunduğunu bir çoğumuz biliyordur.Bunun bir çok örneği bulunmakta ve bu tarz yasaklamalar ne kadar da doğrudur orası tartışılır bir durumda.WhatsApp’ın yaptığı bu yaş sınırı uygulamasının yanında,aynı şirketin Dünyaca ünlü sosyal medya platformu olan Facebook’un da bu tarz çocuklara yönelik bir kullanım sunduğu ortada.Facebook 18 yaş altı kullanıcıların bazı kısıtlamaları olduğunu ve istenildiği takdirde (yani daha doğrusu aile bireylerinden izin alındığı vs.) bu kısıtlamaların kaldıracağı normal bir kullanıma sunulabilir olduğu söyleniyor.

Peki bu yaş sınırı sosyal medya için gerekli midir veya yararı,zararı olur mu? Tabii ki de bu sizin takdiriniz…

 

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
4
 • ceyhun emre
  ceyhun emre
  ziyaretci
  3 sene önce

  Çok saçma bir durum. Akıllı telefon kullanma yaşı neredeyse 7 yaşları. Her çocuğun elinde telefon var. Sırf oyun oynamak için kullanıyorlar. Tabı 7 yasında telefon kullanmaya başlayınca normal olarakta okuma-yazmayı öğrenınce mesajlamalara başlıyor. Zaten ülkemizde 18yaş altına telefon hattı verilmiyor. Whatsapp da numara üzerinden onay verdiği için herkes direkt olarak 18 yaş üstü oluyor. 13 yaş altı kullanıcı olacaklarını nasıl bulacaklar?

  Cevapla
  0
 • bilgidevi
  bilgidevi
  ziyaretci
  3 sene önce

  neden böyle birşey yapıyorlar. bence bu tip bir yaş olayının ele alınması oldukça saçma duruyor

  Cevapla
  0
 • Aykut
  Aykut
  ziyaretci
  3 sene önce

  Yaş sınırı olayına ebeveynlerin takılması gerek aslında. Daha 10 yaşındaki çocukların eline telefon tutuşturmak nedir. Bir çok uygulamanın yaş sınırı 18 ile kısıtlanmalı bence.

  Cevapla
  0
 • osman paşa
  osman paşa
  ziyaretci
  3 sene önce

  yaş sınırının olması mantıksızlık, yapacakalrsa daha da aşağı çekmeleri gerekiyor. Zaten 13 yaşındaki çocuğun bile telefonu var, anlamsız olmuş.

  Cevapla
  0
Giriş Yap
Yazı Ekle