Türkiye’de İlk Kez Video Hakem Uygulanacak!

 Türkiye’de İlk Kez Video Hakem Uygulanacak!
Okunuyor Türkiye’de İlk Kez Video Hakem Uygulanacak!

Dünya’da en çok yaygın spor dallarından biri olan futbolda her geçen gün teknolojinin etkisi ile de gelişme kaydediliyor.Spor Toto 1. Ligte Play-off maçlarında, başka ülkelerde kullanılmaya başlanan ”Video Hakem” teknolojisi ilk kez kullanılacak.

Bilindiği üzere özellikle bazı çekişmeli maçlarda olabilecek ufak bir yanlış kararın o maçı ne kadar etkilediği göz önüne geliyor.Normalde televizyon karşısından izleyen bir izleyicinin nasıl rahatça tekrar tekrar pozisyonları izlediği gibi şimdi de hakemler olası bir kritik durumda Video hakeme başvuracaklar.video hakem ile ilgili görsel sonucu

Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupasında da bu sistemin kullanılacağı biliniyor.Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan bu sistem için bir kaç test yapılmış bulunmakta.Ayrıca Play-Off takımları arasında mutabakata varılmış.

Video Hakem sisteminin uygulanacağı müsabakalar:

SPOR TOTO 1. LİG PLAY-OFF 1. MAÇLAR

11 Mayıs 2018 Cuma

B.Ş.BLD. ERZURUMSPOR

ÜMRANİYESPOR

KAZIM KARABEKİR STADI

19.00

GAZİŞEHİR GAZİANTEP FK

BOLUSPOR

GAZİANTEP STADYUMU

21.00

SPOR TOTO 1. LİG PLAY-OFF 2. MAÇLAR

15 Mayıs 2018 Salı

ÜMRANİYESPOR

B.Ş.BLD. ERZURUMSPOR

ÜMRANİYE BELEDİYESİ ŞEHİR

16.00

BOLUSPOR

GAZİŞEHİR GAZİANTEP FK

BOLU ATATÜRK

20.00

SPOR TOTO 1. LİG PLAY-OFF FİNAL MAÇI

19 Mayıs 2018 Cumartesi

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE STADYUMU

 

‘VİDEO HAKEM’ SİSTEMİ NASIL UYGULANACAK?

“Minimum müdahale maksimum fayda” sloganı ile hayata geçirilen Video Hakem sisteminin online uygulamasında yayıncı kuruluşun tüm görüntüleri aktarılacak.Maçın seyrini deiştiren bariz hatalar için video hakem yardımı alınacak ve yalnızca hakem bir karar verdikten sonra ya da ciddi bir olayın gözden kaçması durumunda kullanılacak.

Bu uygulama 4 kategoriye ayrılmakta, bunlar;

1-Goller: Golden önce golün geçersiz olması için bir ihlalin olup olmadığını bildirmek.

2-Penaltı ve penaltı değil kararları: Verilen veya verilmeyen bir penaltı kararında açık bir hata olmadığını bildirmek.

3-Direkt kırmızı kartlar (2. İhtarlar hariç): Verilen veya verilmeyen bir ihraç kararında açık bir hata olmadığını bildirmek.

4-Yanlış oyuncuya kart gösterilmesi: Hakemin yanlış oyuncuya ihtar veya ihraç vermesi durumunda veya hangi oyuncunun cezalandırılmasının gerektiğini bildirmek.

 

Son olarakta teknolojinin gelişmesi ile spor dallarına ve özellikle de futbol gibi bir popüler spora katkılarının meyveleri ortaya yavaş yavaş çıkmakta. Sizce bu tür yardımcı uygulamalar sizce yararlı mıdır?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle