SD Karta Uygulama Taşıma

Hemen hemen herkeste bulunan akıllı telefonların en büyük sıkıntılarının başında hafıza kapasitesi bulunmaktadır. Telefonlarda genelde her türlü işlemin yapılması, ister istemez bir çok gerekli gereksiz uygulamayı telefona indirme gereğini ortaya çıkarmaktadır. Telefonların hafıza kartlarının yetersiz olması, cihazı istediğimiz gibi kullanmada büyük sıkıntılar çıkarmaktadır.

 

Çoğu kişi bu sorunu çözebilmek için, SD karta uygulama taşıma işlemini yapmaya çalışmaktadır. Uygulamaların telefon hafızasında yoğun olması, kısa süre içerisinde hem cihazı kasmak ta, hemde zamanla ısınma problemlerini ortaya koymaktadır.

SD Karta Uygulama ile ilgili görsel sonucu

Cihazda var olan uygulamaların sd karta taşınma aşamasında bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Aşağıda sizlere bu konuyu elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız.

Root’lu Cihazda Uygulamaları SD Karta Taşıma

Rootlu telefonlarda uygulamaları SD karta taşıma işlemi oldukça kolaydır.. Googlede arama yaparak Link2SD uygulamasını bulun ve cihazına kurun.

Uygulama kurulduktan sonra, uygulamayı açın ve karşınıza çıkan ekrandan, SD karta taşımak istediğiniz uygulamaları seçip taşıma işlemini başlatın.

 

Android Nougat Sürümlerde Taşıma İşlemi

Nougat sürümlü android cihazlarda, uygulamaların SD karta taşınma işlemi oldukça basit ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Cihazınızın Ayarlar bölümüne giriş yapın, daha sonra Uygulamalar alanına girin. Karşınıza tüm uygulamalarınız çıkacaktır. Buradan sd karda taşımak istediğiniz uygulamanın üstüne gelip basın. Sonrasında Depolama alanına basıp, Değiştir diyerek, depolama işlemini SD kart olarak ayarlayın.

Tüm uygulamalar için, bu işlemi tek tek yapmanız gerekmektedir.

 

Oreo İşletim Sistemli Android Cihazlar

Oreo işletim sistemine sahip güncelleşmiş cihazlarda, sd karta uygulama taşıma işlemi, diğer yöntemlere göre biraz farklılık göstermektedir. İlk olarak cihazınızın Ayarlar sekmesine giriş yapın. Buradan Uygulama ve Bildirimler alanına, sonrasında Uygulama Bilgilerine giriş yapın.

Karışınıza telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaların listesi çıkacaktır. SD karta taşımak istediğiniz uygulamaları seçin. Sonrasında Depolama alanına gelip, Kullanılan Depolama sekmesinden, Harici Depolama bölümüne basıp, taşı işlemini yapın. Uygulama taşıma işlemi kısa sürece içerisinde bitecektir.

 

SD Kartı Depolama Alanı Olarak Kullanma

Arkadaşlar bu işlem hemen hemen tüm android cihazlar için geçerlidir. Kullandığınız cihaza SD kartınızı takın. Kartı takınca cihazınız size, kartın takıldığına dair bildirim gönderecektir. Gelen bildirime tıklayın. Açılan ekrandan Ayarlar kısmına giriş yapın. Ayarlar kısmından Dahili depolama alanı olarak kullan alanını işaretleyin.

Bu işlemi yaptıktan sonra, telefonunuzun hafızası ile birlikte, SD kartın hafızası ortak olarak kullanıma geçecektir. Yani telefonun hafıza kapasitesi, taktığınız sd kart oranında büyüyecektir. SD kartınızın hafızası ne kadar fazla olursa, cihazınızın da hafızası o kadar geniş olmuş olacaktır.

Ali Baran Can

Ali Baran Can

TeknoNeo.Com Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir