Photoshop Nedir? Nasıl Yapılır?

 Photoshop Nedir? Nasıl Yapılır?
Okunuyor Photoshop Nedir? Nasıl Yapılır?

Photoshop Nedir ?

Photoshop, önceden oluşturulmuş yok yok denilecek kadar fazla grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı vektörel olarak değiştirip yapılandırabileceğiniz bir resim editörü olarak tanımlanmaktadır. Yani photoshop, yeni bir resim oluşturmaktan daha çok var olan resimler üzerinde düzenlemeler yapmanıza yardımcı olmakta olan bir programdır.

Photoshop Nasıl Kullanılır?


Grafik düzenleme yazılımları yeni bir grafiksel veri veya fotoğrafı yeniden oluşturmak yerine daha çok, önceden meydana getirilmiş bir verinin üzerinde düzenleme yapmaya yardımcı olmaktadır. Bu işlem yapılırken daha çok kullandığımız ögeler kesme, kopyalama ve silmedir. Kullanım amacı ise birçok farklı alana katkı sağlayabilmektedir.
Yıpranmış, soluk görüntü kazanmış fotoğrafları yeniden düzenlemeye, var olan bir fotoğrafa istediğiniz rengi vermede ve çeşitli eğlence faktörü oluşturulabilecek durumlarda da kullanılabilmektedir.
Genel olarak Photoshop;
AdobeSystems’in geliştirdiği pixel tabanlı grafik ve fotoğraf işleme yazılımıdır. AdobePhotoshop, vektörel grafiklerle de çalışabilme imkanı sunmasına rağmen asıl güçlü olduğu yönü piksel tabanlı imajlar üzerindeki başarısıdır.
Photoshop programını etkili kullanabilmek için programın neler yaptığını ve çalışma mantığını bilmek gerekmektedir. Bunları bilirseniz hem öğrenme aşamasında kendinizi güdülemiş olur, hem de programın gerçek mantığını kavramış olursunuz.
Photoshopta;
•Renklerle ve Efektlerle çalışma
•Fotomontaj
•Onarma / yapılandırma
•Kolaj
•HDR ve Panoromik Resimler oluşturma ve yok yok denilecek kadar fazla durumlar yapılabilmektedir.
Son sürümlerde eklenenlerle birlikte Photoshop kullanarak etkili, görsel anlamda kaliteli Web Siteleri tasarlayabilir, 3D animasyonlar oluşturabilir, RAW (Resmin Digital Negatifi) formatlı resimleri photoshopta işleyerek kullanabilirsiniz.

Photoshop DPI nedir? Çözünürlüğün önemi nedir?


DPI, ‘inç başına düşen nokta sayısı(dots per inch)’ anlamına gelir – yani basılan materyalinizin her bir ‘inç’inde bulunan küçük noktaların sayısını belirtmektedir. DPI ne kadar büyük olursa, nokta sayısı o kadar büyük olur ve bu da baskıyı daha net yapar.
Bir web sitesine veya sosyal medya için görsel tasarımlar yapıyorsanız eğer, 72 DPI kullanmanız yeterli olacaktır. Fakat baskılı ürünler için bir tasarım yapıyor iseniz 300 DPI ve CMYK renk biçimi kullanmanız gerekmektedir. Yoksa baskı hataları ve renk problemleri yaşayabilirsiniz. Aşağıdaki görselden dpi farkını görebilirsiniz.

Photoshop Tuval Boyutu Nedir? Nasıl belirlenir?

Photshop tuval boyutları görselin boyutlandırmasındaki en önemli faktördür. 1200×1200 Boyutunda bir tuval açarsanız eğer İnstagram için tam kare boyutunda bir görsel tasarımına ulaşılır. Fakat Photoshop ile yeni bir proje açarken Hazır boyutları girilmiş Baskı,Web,Mobil ve çok fazla özellik ile karşılaşacaksınız. Bu da projenize araştırma yapmadan boyutları dünya standartlarına uygun olarak oluşturmanıza yaramaktadır.

– Photoshop Sosyal Medya Boyutları Nelerdir?

Sosyal medya tasarımları yaparken ilk akla gelen şey, instagram,facebook ve linkedin gibi platformlarda tasarım boyutları nasıl olmalı çözünürlük(DPI) nasıl olmalı gibi sorular gelmektedir.
Facebook Gönderi Boyutu : 1200px x 630px ,
Facebook Bağlantı Boyutu: 1200px x 628px,
İnstagram Gönderi Boyutu: 1080px x 1080px (Kare),
İnstagram Dikey Gönderi Boyutu: 1080px x 1350px,
İnstagram Yatay Gönderi Boyutu :1080px x 566px
İnstagram Story Boyutu: 1080px x 1920px
Linkedin Profil Gönderi Boyutu: 1200px x 800px
Linkedin Sayfa Gönderi Boyutu: 1200px x 627px

Photoshop öğrenmek zor mu?


Hayır, Photoshop öğrenmek aslında çok kolay. Katman yapısı, kısayol tuşları ve araçlar penceresini aktif olarak kullanmaya başladığınızda gerisi artık sizin hayal gücünüze kalıyor.

Photoshop dersleri nereden bulunur, nasıl öğreniriz?


Ne demiş eskiler, en iyi Usta izleyerek öğrenen çıraktan oluşmaktadır.
Gelelim konu başlığına,Photoshop öğrenmenin en güzel tarafı kendi cs,cc sürümünüze göre Youtube üzerinde araştırmak yapmak, kaynaklar üzerinde Afgan Rasulov var gayet net ve düzgün bir anlatım yapıyor. Tane tane ve yavaş yavaş yaptığı için de tüm adımları tekrar ederek atabilirsiniz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle