Pasaport Kalkıyor Mu? Devir Teknoloji Devri

 Pasaport Kalkıyor Mu? Devir Teknoloji Devri
Okunuyor Pasaport Kalkıyor Mu? Devir Teknoloji Devri

21. Yüzyılın ilk çeyreğinin sonuna doğru geldiğimiz bu günlerde teknoloji gitgide daha da ilerliyor. Bu gidişle teknolojinin nimetleri etrafımızı sarıyor ve bizi büyülüyor adeta. Uluslararası seyahat için gereken Pasaport, Avustralya’nın yeni gelecek düzenlemesiyle tarih olacak gibi. 2020 yılından itibaren geçmesi planlanan projede insanların yüzlerini, gözlerini (iris) ve parmak izini algılayan biyometrik bir teknoloji kullanılacak.

Bu biyometrik teknoloji şu sıralarda çok gelişmekte olan bir konu ve ülkemizde de yeni ehliyet yani sürücü belgelerinin alımı ve yenilenmesinde gerekiyor.

Bu teknolojinin kullanımının tabii ki artı ve eksileri olacaktır. Bu uygulamaya geçiş yapıldığından itibaren milyonlarca hatta milyarlarca insanın işini kolaylaştırmış olacak, ancak diğer yönden de bu pasaport işlerinde çalışan insanlar için artık kolaylaşacak veya zorlaşacak bir işi olmayacak. Bu uygulama insanlara yanında taşımak zorunda olduğu bir yükü ortadan kaldırmış olacak.

Teknoloji ilerledikçe bu gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Ama bu pasaport sisteminin değişmesi ne kadar etkiler tabii bunu merak etmiyor değiliz. Önümüzdeki 3-5 sene içerisinde bu olayın,projenin,çalışmanın da yavaş yavaş meyvelerini sunacağını göreceğiz.

Bu sistemin yürüyüşe geçmesi ile pasaport konusunda güvenlik açısından yüksek bir çıtaya yükseleceğini tahmin ediyoruz.

Parmak izi okuyucuları son 5-6 senedir piyasada söz konusu olmuş bir güvenlik unsuru olarak devam ediyor. Günümüzde de parmak izi okuyuculu akıllı telefonlar piyasaya sunuluyor.

Bir diğer yüz tanıma özelliği ise dediğim gibi akıllı telefonlarda bulunabilen bir özellik daha. Telefonun kendisinde olmasa bile uygulama marketlerinden (Google Play,App Store,Windows Phone Apps) kolaylıkla edinebilir hale gelmiş durumda, tabii bu uygulamaların ne kadar güvenli olduğuna dair bir bilgimiz yok.

En son çıkmış olan güvenlik sistemi olarak göz tarayıcı (iris), bildiğimiz üzere Samsung Galaxy Note 7 de bu özellik tanıtılmıştı. Gözün içerisinde bulunan iris her insanda farklılık gösterdiği için bu unsur da çok yüksek güvenlikte diyebiliriz.

Sonuç olarak ülke olarak teknolojiye bir adım geriden geldiğimizi var sayarsak, bu teknolojinin ülkemize 2030-2040 yılından önce geleceğini düşünmüyoruz. Tabii gelecekte neler olacağını bilemeyiz ilerleyen zamanda bu tip çoğu önemli konular açısından güvenlik unsurunda ne tip değişiklikler olur kim bilir?

 

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle