Microsoft Paint Yerini Paint 3D’ye Bıraktı

 Microsoft Paint Yerini Paint 3D’ye Bıraktı
Okunuyor Microsoft Paint Yerini Paint 3D’ye Bıraktı

Windows’un sahibi Microsoft, Windows 10’a gelen Autumn (Sonbahar) güncellemesi efsanevi programı Paint’i kaldırıyor.

Paint (önceki adıyla Paintbrush for Windows), 20 Kasım 1985 ile 24 Temmuz 2017 tarihleri arasında hizmet vermiş, hatta You Tube’da içerik üretimine katkı sağlamış, genciyle yaşlısıyla her kesime küçük de olsa anılar yaşatmış bir program oldu.

Paint ile tanışan bir nesil önce fare kullanarak resim çizmeye çalıştı, zamanla resimleri birleştirmeyi öğrenip çok güzel photoshop yaptığını düşündü ve daha sonrasında önemsiz bir program gözüyle gördü. Belki de birçok kullanıcı yeni Windows sürümü çıktıkça Paint’e yeni özellikler eklendi mi acaba diye kontrol etti. Çünkü MS Paint, ilk sürümünden bu yana sürekli yeni özellikler eklendi.

Paint Hep Gelişti

Paint ilk Windows sürümü olan Windows 1.0’dan şu an ki en güncel Windows sürümü olan Windows 10’a kadar her sürümde değişmiştir vermiştir.

Gözle görünür ilk büyük değişim Windows Vista ile gelen araç çubuğu ikonları ve varsayılan renk paletinin değişmesi oldu. Ayrıca bu sürümle geri alma sayısı arttırıldı, büyütüp/küçültme aracı eklendi ve çalışma alanını kırpma aracı eklendi.

Programın ilk büyük teknik gelişmesi Windows 98’le birlikte gelen görselleri JPEG formatında kaydedebilme özelliği oldu.

Ve Sonunda Yerini Paint 3D ye Bıraktı

Microsoft geçen yıl Windows 10’a gelen güncellemesiyle klasik Paint sürümüne ek olarak Paint 3D’yi çıkartmıştı. Daha gelişmiş özelliklere sahip olan bu uygulama sayesinde artık 3 boyutlu çizimler yapılabiliyor hatta bu çizimleri 3D yazıcıdan çıktı almak mümkün. Ayrıca resimlere çıkartmalar ekleme, renk efektini değiştirmek de mümkün.

Kaldırılan Sadece Paint Olmayacak

Microsoft Paint’in yanı sıra e posta hesabı yönetme uygulaması olan Outlook Express’i de kaldırmayı planlıyor. Outlook Express programının kaldırılması durumunda MS Office yazılımının içinde ki Outlook uygulaması kullanılabilir.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Tamer
  Tamer
  ziyaretci
  4 sene önce

  Microsoft zamana yeni düşmemek için sürekli kendini geliştiriyor.Ms paint seni özleyecegim

  Cevapla
  1
Giriş Yap
Yazı Ekle