Laptop Isınma Sorunu ve Çözümü

 Laptop Isınma Sorunu ve Çözümü
Okunuyor Laptop Isınma Sorunu ve Çözümü

Tüketici elektroniği arasında en fazla ısınma sorunu yaşanan cihazlardan birisi laptoptur. Laptop ısınma sorunu, cihaz performansını düşürebiliyor ve donanımların güvenliğini riske atabiliyor.

Laptop Isınma Sorunu Neden Ortaya Çıkar ?

Dizüstü bilgisayarlar yapıları gereği ısınmaya elverişli bir ortam sunarlar. İnce ve küçük tasarımları sebebiyle donanımlar birbirine yapışık denebilecek vaziyettedir. Bu durum hava akışını azalttığından ısınma sorunları ortaya çıkabiliyor. Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi geniş bir kasa içerisinde donanımları bulundurmak mümkün değildir. Günümüzde laptopların yapıları gereği ortaya çıkan ısınma sorunları farklı soğutma teknolojileriyle çözüme kavuşabiliyor. Ancak bu tarz sisteme sahip cihazları almak ciddi bütçe ayırmayı gerektiriyor.

Laptop soğutucu

Laptop yapısının dışında ısınmaya neden olan diğer etkenler ve laptop ısınma engelleme yöntemleri;

· Laptopları dizüstünde kullanmak son derece zararlıdır. Dizüstü bilgisayar olarak tabir edilse de, dizüstü kullanımın birçok açıdan zararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Zararının yanı sıra vücut ile temasının bulunması ve hava akımının engellenmesi sebebiyle ısınmaya neden olabilir.

· Dizüstü bilgisayarı kesinlikle yatakta kullanmayın. Yatakta kullandığınız esnada laptop hava giriş ve çıkışları kapanabilir. Hava giriş ve çıkışlarının kapanması ısınmanın ötesinde, donanımların yanmasına ve kalıcı hasar görmesine sebep olabilir. Ayrıca yatakta laptop kullanmak, cihazın içerisine daha fazla toz kaçmasına neden olur.

Isınma Sorunları ve Çözümleri

· Laptop ısınma sorunu görülmesinin başlıca sebeplerinden biri tozlanmadır. Tozlar hava akışını engellediğinden, periyodik olarak cihaz içi temizliğin yapılması gerekir. Laptopun içerisini açabilecek yetkinlikte değilseniz, mutlaka bir uzmandan yardım alarak 3 ay veya 6 ayda bir cihaz içerisindeki tozlardan kurtulun.

· Havaların ısınmasıyla birlikte elektronik cihazlar da daha fazla ısınabilir. Bu durumda bulunduğunuz ortamı iyi havalandırmak veya açık havada bulunmak çözüm olabilir.

· Havaların ısınması bile cihazları etkilerken, laptopu kesinlikle dik güneş ışığına maruz bırakmayın.

· Laptopu mümkünse düz bir masada, altında kaliteli bir soğutucu varken kullanın. En iyi performansı bu şekilde alabilirsiniz.

· İşlemcilerin termal macununun bitmesi ısınmaya yol açar. Bu nedenle yılda bir genel bakım ve termal macunun yenilenmesi için teknik servis veya bir uzmana gitmenizde fayda var.

· Yüksek performans modunda çalışan laptoplar daha çabuk ısınabiliyor. Bu nedenle dengeli performans modunda kullanmakta fayda var. Güç ayarlarından performans modunu değiştirebilirsiniz.

· Laptopunuzun kapasitesini zorlayacak yazılımlardan uzak durun. Fazla kaynak tüketen yazılımlar laptop ısınma sorunu görülmesine ve cihazın yavaşlamasına neden olur. Bu durumdan kurtulmak için laptop donanımlarının yükseltilmesi veya daha üst seviye bir laptop satın alınması gerekir.

· Bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları ve programları silin. Performans ve ısınma sorununa az da olsa katkısı olabilir.

· Overclock işlemi, tıpkı fazla kaynak tüketen yazılımlar gibi ısınma sorununa yol açar. Donanımların çabuk arıza yapmasına da neden olduğundan, overclockdan uzak durun.

· Laptopun altındaki soğutucu fan yeterli olmadıysa, klimayı çalıştırabilir veya bir adet masaüstü fan alarak laptopa çevirerek ek soğutma sağlayabilirsiniz.

Laptop Isısı Kaç Olmalı?

Normal düzeyde kullanım için genel manada tüm bilgisayarlar ve CPU, GPU, SSD ve HDD gibi donanımlar için ortalama değer 45-60 derecedir. HDD ve SSD’ler daha hassas yapılar olduğundan, 60-65 derecenin üzerine çıkmamasına dikkat edilmemelidir. CPU ve GPU’lar için üst sıcaklık değeri ise 85-90 derecedir. Her donanımın normal ve üst sıcaklık değerini daha iyi öğrenebilmek için donanım özelinde araştırma yapmalısınız. Laptop ısınma sorunu yaşana biriyseniz, bu ısı değerlerini üçüncü parti uygulamalarla devamlı olarak takip edebilir. Gerektiğinde ek soğutma yöntemleriyle laptopu soğutabilirsiniz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle