• Ana Sayfa
  • Haber
  • İnsanlar Robotlarla Ne Kadar İyi Çalışabilir?Bizi Ele Geçirirler Mi?

İnsanlar Robotlarla Ne Kadar İyi Çalışabilir?Bizi Ele Geçirirler Mi?

 İnsanlar Robotlarla Ne Kadar İyi Çalışabilir?Bizi Ele Geçirirler Mi?
Okunuyor İnsanlar Robotlarla Ne Kadar İyi Çalışabilir?Bizi Ele Geçirirler Mi?

Şuan Nerelerde Kullanılıyor?

Robotlar Amerika’daki depolarda yaygınlaştı.
Depolar, ürünlerin alıcılara gönderilmeden önce depolandığı ve düzenlendiği merkezlerdir.
Robot üreticileri, makinelerin en tekrarlanan ve zor işleri yapabileceğini söylüyor . Ancak eleştirmenler, yeni stres türleri ve hatta yaralanmalar oluşturdukları konusunda da uyarıyorlar.

Robotlarla çalışma

Amanda Taillon’un görevi Amazon’un Connecticut eyaletindeki depolarından birinde sorunları düzeltmek için sadece robot alanına girmektir. Bazen düşmüş bir oyuncak alması veya trafik sıkışıklığını hafifletmesi gerekir.
Bir süper kahramanın kuvvet alanı gibi çalışan bir kemer kullanıyor. En yakın robotların durmasını ve diğerlerinin yollarını yavaşlatmasını veya değiştirmesini isteyebilir.
Robotlar “Çok ağırlar” dedi.
Robot ve yapay zeka eleştirileri
Eleştirmenler, bu tür insan-makine işbirliğinin sorunlarının olduğunu söylüyor. Yeni teknolojinin hızına ayak uydurmanın insan işçilerinin sağlığına ve moraline zarar verdiğini söylüyorlar .
Beth Gutelius Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nde kentsel ekonomik kalkınma okuyor. ABD çevresindeki depo operatörleriyle konuştu
İnsan tükenmişliğinin robotik ve yapay zeka veya AI yazılımının kullanıldığı depolarda bir sorun olduğunu söyledi . Bunun nedeni, robotların daha fazla iş eklemesi ve çalışanların performanslarını hızlandırma baskısını artırmasıdır.
Son zamanlarda, gazeteciler Amazon depolarındaki yaralanma oranlarını araştırdı. Robotik depoların makine olmayanlara göre daha fazla yaralanma bildirdiklerini tespit ettiler.


Araştırmacı Raporlama Merkezi’nin web sitesine sahip gazeteciler, 16 eyalette 28 Amazon deposundan okudu. Ciddi yaralanma oranlarının depolama endüstrisi ortalamasının iki katından fazla olduğunu bulmuşlardır.
Ancak Amazon, oranını diğer şirketlerle karşılaştırmanın yanıltıcı olduğunu söylüyor. Çünkü şirket “ ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, yaralanmaları kaydetmek için agresif bir duruşa ” sahip olduğunu söylüyor .
Reveal raporunda ayrıca, Tracy ve California gibi robotlar ve güvenlik sorunları arasında bir bağlantı bulundu. Orada, ciddi yaralanma oranı , robotlar piyasaya sürüldükten sonraki dört yıl içinde neredeyse dört kat arttı .


Amazon, robotla çalışan depolardaki güvenlik kaydının, sahip olmayanlarla karşılaştırması hakkında bilgi yayınlamadı. Ancak şirket yetkilileri Amazon işçilerinin yeni teknolojiyle başa çıkabileceğine inanıyor.
Robot kullanmanın faydaları
Şirketler, hızlı hareket eden kapsüller, robotlar ve diğer otomasyon biçimleri olmadan alıcıların paket taleplerini hızla yerine getiremediklerini söylüyorlar .
Robotların ve yapay zekanın artan kullanımı, depo çalışmasını Amazon Robotics başkanının “insan kapasitesini artırabileceği” şekilde değiştiriyor. Fikir, robotların insanların en iyi oldukları şeyi yapmalarına yardımcı olabileceği: problem çözme.
Tye Brady, Amazon Robotics’in baş teknoloji uzmanıdır. İnsanların ve robotların birlikte çalışmasının şirketin daha düşük fiyatlar sunmasına izin verdiğini söyledi. Brady işçi güvenliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle