Hangi İşletim Sistemini Seçmeliyim

 Hangi İşletim Sistemini Seçmeliyim
Okunuyor Hangi İşletim Sistemini Seçmeliyim

Günümüzde farklı ihtiyaçlara yönelik çeşitli teknolojik cihazlar üretiliyor. Çeşitli cihazlarda kullanılabilecek işletim sistemleri geliştiriliyor.
Kullandığımız elektronik cihazların çalışma prensipleri nerdeyse aynı olmasına rağmen farklı işletim sistemleriyle çalışmaktadır. Bunun asıl nedeni farklı sistem özellikleri ve çalışma biçimleridir. Mesela telefonlarımızın disk kapasiteleri ve teknik özellikleri bilgisayarlara göre daha düşük olduğu için aynı anda daha az iş yapabilecek işletim sistemleri kullanılır.
Sanal işletim sistemi oluşturma programlarını kullanarak mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemlerinin çoğunu bilgisayar üzerinden çalıştırabiliriz. Bu işlemi telefonumuz üzerinden yapmaya kalkarsak tercih etmemiz gereken işletim sistemi 10 sene önceki sistemlerden olmadıkça iyi bir performans görülemez.
Kararlı çalışan bir işletim sistemini seçmek bilgisayarın donanımsal özelliklerini sonuna kadar kullanabilmesini sağlar. Eğer bilgisayar bileşenlerimiz güncel değil ise açık kaynak kodlu işletim sistemlerini tercih etmek de faydalı olacaktır. Bilgisayar bileşenlerinin işletim sistemine uyumu da dikkat edilmesi gereken önemli hususlardandır. Sistem ne kadar yeni olursa olsun işletim sistemi o parçaların sürücülerini tanımaması sistemin çalışmasına engel olacaktır. Bu konuda kapalı kaynak kodlu olan Windows ve Apple OS işletim sistemleri çok daha başarılıdır.

Birde Mobil Cihazların İşletim Sistemlerini İnceleyelim

Mobil işletim sistemlerine baktığımızda karşımıza çok fazla seçenek çıkmamakta. Yine de mobil platformlarda Android, iOS, Ubuntu Touch, Windows Phone, BlackBerry OS kullanılmaktadır.
İşletim sistemlerinin kendine özgü yazılımları ve farklı kullanıcılara hitap etmektedir. Bundan dolayı seçim yaparken ihtiyaçlarımıza göre seçmeliyiz. Örnek vermek gerekirse bilgisayar kullanım amacı oyun oynamak olan birisine Linux dağıtımlarını önermek pek doğru olmaz. Başka bir yanlış olarak Macbook da Windows kullanmak olabilir. Çünkü Windows’un Macbook üzerinde bulunan donanımlar ile uyumluluğu doğal olarak yeterli olmayacaktır.

Çevreye Uyum Sağla

Bunların yanında çevremizdeki diğer kullanıcıların tercihlerini de göz önünde bulundurmalıyız. Hazırladığımız her belgenin ne yazık ki her platformda desteği olmayabiliyor. Her ne kadar dosya biçimlerini dönüştürsek de belgede bozulmalar ve kayıplar olabilmektedir. Ayrıca kullanmamız gereken yazılımların da o işletim sistemini desteklemesi gerekir. Ülkemizde şüphesiz en çok kullanılan işletim sistemi Windows’un sürümleri olduğu için geliştirilen yazılımalar bizi Windows’u seçmeye zorlamaktadır. Wine ismindeki bir yazılım sayesinde Linux üzerinden de Windows uygulamalarını çalıştırmaya olanak sağlamakta. Ne yazık ki Windows da uygulama çalıştırmak kadar stabil çalıştığını söyleyemeyiz.
Her işletim sistemlerinin her birinin avantajlarının yanında dezavantajları da oluyor. Mesela Windows kullanım kolaylığı olmasına karşın virüs, solucan, truva atı, keylogger ve casus yazılımlara karşı güvenlik açıkları vardır. Mobil bir işletim sistemi olan iOS’a baktığımızda ise zararlı yazılımlar dan korunmak konusunda avantajlı olmasına rağmen veri aktarımı uygulama çeşitliliği konusunda yetersiz olması kötü yanlarındandır.

Cihazlar Arası Geçişler

Zamanla işletim sistemleri aralarında daha uyumlu hale gelmekte. Bunu yeni bir cihaz aldığımızda verileri aktarmak istediğimizde anlarız. Bu konuda Android ve iOS arasında geçiş yapıldığında kişisel verilerin aktarım kolaylığını örnek verebiliriz. Aynı işletim sistemindeki cihazlar arasındaki geçişler kadar kolay ve gelişmiş olmasa da böyle bir imkânın olması güzel bir şey.
İşletim sistemi seçimi genelde aldığımız cihazın getirdiği bir durum oluyor. Bu da kullanım konusunda dezavantajlara neden olabiliyor. İşte bunun için seçim yaparken kullanım şeklimize göre uygun olan işletim sistemini kullanabileceğimiz cihazlara yönelmeliyiz.

Yorum Yap

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Giriş Yap
Yazı Ekle