Eski Bilgisayarımla Ne Yapabilirim

 Eski Bilgisayarımla Ne Yapabilirim
Okunuyor Eski Bilgisayarımla Ne Yapabilirim

Eğer evinizde boş yere duran kullanmadığınız bir bilgisayarınız varsa bu yazı tam size göre. Yoksa bile yapabileceklerinizi öğrendikten sonra eski bir bilgisayar almak istersiniz belki.

Eski bilgisayar dedik ama yine de en fazla 12 seneden daha eski olan sistemler için sergilemekten başka yapılabilecek pek fazla bir şey yok gibi görünüyor. Aslında eğer öyle bir imkânınız varsa anakartı vitrinde veya raflarda güzel durabilir. Hatta kasasız duvara monte edilerek de sergilenebilir.

Neyse biz asıl konuya dönelim. Bilgisayarınız eğer çalışır durumdaysa donanımların çıkış yılında kullanılan en güncel işletim sistemine döndürmekle işe başlayabilirsiniz. En güncel dedim ama tutup da Windows Vista kurmayın. Onun yerine görsellik bakımından basitleştirilmiş performans açısından ise oldukça güçlü olan Windows XP’yi kurmanız çok daha yerinde bir karar olacaktır. Windows XP ve Windows 7’nin sistem güncelleme desteği sona ermiş olsa da eski bilgisayarlarınız için iş göreceklerdir. Bu arada Linux kullanmışlığınız varsa veya öğrenmek istiyorsanız eski sisteminiz üzerinde denemeler yapabilir hatta kalıcı olarak da Linux dağıtımlarından birini kullanabilirsiniz. Pek çok Linux dağıtımı var ama güncel olmasından dolayı Ubuntu kullanmanızı öneririm. Bilgisayarınızın performansına güveniyorsanız yerli Linux’lerden olan Pardus ve PisiLinux’u da tercih edebilirsiniz. Windows’ta kullandığınız uygulamaları Linux ’de çalıştırmak pek kolay olmayacağını da hatırlatayım.

Hangi işletim sistemini kullanacağımız da belli olduktan sonra ihtiyaçlarımıza göre bilgisayarımızı ayarlayabiliriz.

Güvenlik Kamerası

Eski bilgisayarımızı güvenlik kamera sistemi olarak kullanmak mümkün. Eğer laptop kullanmıyorsak bir web cam veya güvenlik kamerasına ihtiyacımız olacak. Web Cam ’imiz varsa tek bir program sayesinde kameramızı internet veya ev ağı üzerinden görüntülenebilecek hale getirmek mümkün. Biraz daha gelişmiş bir şey olsun dersek güvenlik kamerasını harici veya dahili bir DVR kart aracılığıyla bilgisayarımıza bağlayabiliriz. Bağlantıyı kurduktan sonra istersek sabit diskimiz yeterliyse sabit diske değilse de flaş bellek içine görüntüleri kaydedebiliriz.

Ev Multimedya İstasyonu

Filmlerimize, müziklerimize, resimlerimize ve çeşitli belgelerimize evimizin herhangi bir yerinden kolaylıkla ulaşmak için sistemimize bir server kurmamız yeterli olacaktır. Bunu yaparken bilgisayarımızın modeme kablolu bağlanması performansı büyük ölçüde arttıracaktır. Bu servera Smart TV’ler üzerinden de bağlantı kurmak mümkün olduğundan oldukça faydalı bir uygulama olacaktır.

Müzik Kutusu

Bilgisayarınız ve bir de kullanmadığınız bir ses sisteminiz varsa bu ikisini birleştirip gelişmiş bir müzik kutusu yapabilirsiniz. Hatta internete bağlayıp radyo yayınlarına da bağlanabilirsiniz. Böylece elinizde olanları değerlendirmiş ve yeni bir ürüne sahip olmuş olacaksınız.

Akıllı Televizyon

Üretilen televizyonların tamamının Smart özellikleri ne yazık ki olmuyor. Ancak biraz eski model LCD televizyonların içlerinde bir laptop anakartı sığacak kadar yer oluyor. İşte bu fırsattan faydalanarak bilgisayarınızı televizyonun içine yerleştirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Giriş Yap
Yazı Ekle