Deep Web Gerçek Mi ?

 Deep Web Gerçek Mi ?
Okunuyor Deep Web Gerçek Mi ?

Son zamanlarda Deep Web (Derin İnternet, Derin Ağ) gerçek mi, yoksa bir uydurmadan mı ibaret? sorusu insanların aklını kurcalıyor. Web siteleri ve youtube kanalları tarafından konu hakkında anlatılanlar o kadar abartılıyor ki insanlar gerçek olduğuna inanamıyor. Kullanıcılar abartısız ve yalansız bilgilere ulaşmak için çok çaba göstermek durumunda kalıyor.

Normal internet (Surface Web) ortamı nasıl gerçekse, Deep Web ortamı da bir o kadar gerçektir. İnternetin arama motorları tarafından tercihen indexlenmeyen veya istense de indexlenemeyen bölümüne Deep Web denir. Çünkü derin internetteki sunucular, web siteleri ve web site içerikleri şifreleme metoduyla gizlenmektedir. Aynı şekilde derin internete giriş yapan kullanıcıların bilgileri de gizlenmektedir. Ancak ne içeriklerin ne de kullanıcıların tam anlamıyla gizliliği söz konusu değildir. Zira istendiğinde zorda olsa kullanıcı bilgileri ve içeriklere ulaşılabilmektedir. 

Deep Web, internetin görünmeyen yüzüdür. Bu görünmeyen kısımda kötü içeriklerin oranının, normal internete oranla daha fazla olduğu aşikar. Derin internetin kötü kısmına Dark Web veya DarkNet denmektedir. Bu kısmı gerçek hayatın yer altı dünyasına benzetmek mümkündür. Değişen tek şey bu işlerin yapıldığı mecranın değişmesidir. Kötülüklerin ve taşkınlıkların işlendiği DarkNet’in %50 oranında Deep Web’i kapsadığı tahmin edilmektedir. Derin internetin kötü boyutu olduğu gibi, normal internete benzeyen bir tarafı da vardır. Bu normal kısmında yer alan bilgilere halihazırda giriş yaptığınız Surface Web üzerinden de erişebileceğiniz için, derin ağa bu anlamda giriş yapmak anlamsızdır.

Derin internetin 8 katmanı olduğu ve bu katmanlara erişim için özel yazılım ve konfigürasyonların gerektiği bilinmektedir. Konu hakkında gerçek dışı olan şeyler ise bu ortamda bulunan içerikler hakkında atılıp tutulanlardır.

Deep Web Hakkında Yanlış Bilinenler

Deep Web ortamı hakkında yanlış ve eksik bilinenler aşağıda listelenmiştir;

  • Derin ağa giriş yaptıktan sonra tamamen anonim olacağı düşünülür. Halbuki bu teknik olarak mümkün değildir.
  • Derin internete giriş 40 takla atmak kadar zor olduğuna inanılır. Bazı katmanlara giriş için zorluk söz konusu ancak, yine de anormal seviyede bir zorluk yoktur.
  • Deep Web katmanları hakkında hiçbir kanıt olmadan atıp tutulur. Örneğin 5. katmana sadece süper kuantum bilgisayarla giriş yapılabildiği söylenir. İnternetin bir kısmını kendinize ait özel bölge olarak tahsis etmek mümkün. Ancak anlatıldığı gibi abartı seviyede bir koruma olmadığından, çok “özel” olduğu söylenemez.

İnsanların gizemli şeyleri merak etmesi normal. Önemli olan bu merak ettikleri konuda her denilene inanmamalarıdır. İnanacaklarsa da bir kanıt üzere inanmaları gerekir. Deep Web ortamına iki tık ile erişilmediği için insanlar çok merak ediyor. Bu merakın sonunda kötü şeylerle karşılaşma ihtimali büyük olduğundan uzak durulması doğru olanıdır. Gerçek hayatta yer altı dünyasını merak edip o ortama katılmıyorsanız, Deep Web’e (DarkNet kısmına) giriş yapmanıza da gerek yok denebilir. Ayrıca Deep Web’ Girmek İsterseniz Burdan Ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle