Akıllı Telefonlar Cüzdanlarımızın Yerini Alıyor!

 Akıllı Telefonlar Cüzdanlarımızın Yerini Alıyor!
Okunuyor Akıllı Telefonlar Cüzdanlarımızın Yerini Alıyor!

Yeni gelen sistem ile akıllı telefonlar artık mobil ödeme seçeneğine kavuşmuştu. Fakat öyle gözüküyor ki Dünya’da her beş kişiden biri bu yöntem ile alışverişini yapıyor.

Cep telefonunda mobil ödeme programlarından herhangi birinin karekodunun satıcı tarafından taranması veya satıcının ödeme platformundaki karekodunu alıcının mobil ödeme ile taraması sonucu ödeme, alışveriş ve para transferi işlemi gerçekleştiriliyor.

Kullanıcıların banka kartı, kredi kartı ve ”cüzdan” taşımadan günlük parasal işlemlerini yapabilmelerini sağlayan mobil ödeme yöntemi, sadece cep telefonu ile tüm parasal işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapmanızı sağlıyor.

Artık her yerde sıklıkla reklamlarını gördüğümüz mobil ödemem programları sadece bununla da kalmıyor ve e-ticaret eklentisi üzerinden yatırım yapmanızı sağlıyor.

Dünya’da büyük bir kullanıcı sayısına ulaşan e-ticaret şirketi Alibaba ve 200 milyon kullanıcıya sahip Wechat Pay uygulamasıyla  teknoloji devi Tencent firması şu an günümüzde çok popüler 2 e-ticaret şirketlerinden biri konumunda.

7 milyarlık nüfusa sahip Dünya’da her beş kişiden biri artık bu ödeme yöntemi ile alışverişlerini yapmakta. Bu kullanıcıların yüzde 50’sini 15-30 yaş aralığındaki insanlar oluşturuyor. İlginç olan ise kullanıcıların yüzde 71’i bu programları restoranda, yüzde 49’u taksi servisi, yüzde 44’ü de alışveriş için kullanıyor.

Mobil ödeme yöntemi ile alışveriş özelliklerinin etkinleştirilmesi için, kullanıcıların öncelikle banka kartı ve kimlik bilgilerini programa tanıtması gerekiyor. Önceleri bu işlem kullanıcılara göre riskli olarak kabul edilse de anlaşılan şu an kimsenin bir şikayeti yok gibi. Daha sonra kullanıcının, ödeme yapmak için satıcı veya ödemeyi tahsil eden tarafa ait karekodu taraması veya karşı tarafın kendi kullanıcı karekodunu taraması ile para transfer işlemi gerçekleşiyor. (yazarken bu kadar uzun ve resmi gözükse de, aslında gerçekten kolay ve pratik. Hatta bu yazıyı okuyan kısmın bazısı bu yöntemi denemiş bile olabilir.)

Sonuç olarak şunu söylemeliyim ki; teknoloji günden güne gelişmekte, ve bu gelişmenin sonucunda hayatımızda çok değişik şekillerde rol almakta. Zamanla gelişen akıllı telefon teknolojisi, bizler için önce birer saat, sonra kamera, sonra gamepad ve en son olarakta cüzdan oldu. Bakalım gelecekte bu teknolojinin üstüne başka neler eklenecek, gerçekten merakla bekliyoruz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle