Artık 3 Boyutlu Yazıcılarla Ev İnşa Edilebilecek

 Artık 3 Boyutlu Yazıcılarla Ev İnşa Edilebilecek
Okunuyor Artık 3 Boyutlu Yazıcılarla Ev İnşa Edilebilecek

Teknolojinin gelişmesi hemen hemen her sektörü etkiliyor. Günümüzde en çok etkilenen sektörlerden biri de inşaat sektörü gibi görünüyor. Bu gelişmelerden biri de insan gücüne daha az ihtiyaç duyarak inşaat yapmayı mümkün hale getiriyor. Böylece inşaatlar daha hızlı ve daha az masraflı bir şekilde tamamlanabilecek.

Projenin temelinde artık evlerimize kadar giren 3D yazıcılar bulunmakta. Projedeki yazıcılar sayesinde 20 saat gibi kısa bir sürede 230 metrekarelik bir ev inşa etmek mümkün.

Bu yazıcı robotları ile beton dökmek, bina yükselirken gerekli olan inşaat demiri sabitlemesi, elektrik ve her türlü boru tesisatının döşemesi kolaylaşıyor. Sürekli artan nüfusun yanında barınma ihtiyaçları da gittikçe artıyor. Çözüm olarak böyle büyük buluşların olması bir yandan sevindirirken bir yandan da ilerleyen zamanlarda işsizliklere yol açacağı için tedirgin ediyor. Yapıların sağlamlığı ve sistemin arızalanmasında ortaya çıkabilecek sorunlar da aklımızda soru işareti oluşturuyor.

Ender Özatay’ın Konu Hakkında Açıklama Yaptı

Yapılan yatırımı değerlendiren Doka Kalıp ve İskele Genel Müdürü “Bilimsel araştırmalara göre dünya nüfusu 2100 yılında 11 milyara çıkması, kentleşmenin de her geçen gün hız kazanması bekleniyor. Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısı şehirlerde yaşıyor; bu oranın 2050 yılına gelindiğinde ise yüzde 75’lere ulaşacağı öngörülüyor.

Böyle bir büyüme de tabii ki inşaat sektörü için büyük zorluklar teşkil ediyor. İnsan nüfusundaki bu artışla beraber konaklama ve altyapıların hem hızlı hem de uygun fiyata üretilmesi gerekiyor. Gelecekte geleneksel yöntemlerin bu talepleri karşılamada yetersiz kalacağı düşünülüyor.

Bu noktada inşaat sektörü, artan nüfus hızına 3D yazıcı robotlarla yetişmeye hazırlanıyor. Firma olarak biz de teknolojiyi yakından takip ediyor ve her zaman olduğu gibi sektörümüze getireceği avantajlara göre hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
2
 • Adam Zeki
  Adam Zeki
  ziyaretci
  3 sene önce

  Mükemmeler bir yazı olmuş özenle okudum yazılarınızın devamının gelmesini dört gözle bekliyorum

  Cevapla
  0
Giriş Yap
Yazı Ekle